Zaparcia to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przewodu pokarmowego. Przyczyny schorzenia są zróżnicowanie – pracę jelit może zakłócać zarówno przyjmowanie niektórych leków, stany lękowe i stres, a także poważne choroby, w tym rak jelita grubego. Jakimi lekami zwalczać zaparcia i co robić, aby uniknąć tej dolegliwości?

Zaparcia to przewlekła trudność z oddawaniem stolca. Poza częstotliwością wypróżnień, do kryteriów diagnostycznych schorzenia zalicza się wzdęcia, uczucie pełności brzucha, odczuwalny wysiłek podczas wypróżniania oraz grudkowatą postać stolca. Jakie leki przeczyszczające stosuje się przy tej dolegliwości? Jaka dieta pomaga uchronić się przed zaparciami?

Rodzaje tabletek na przeczyszczenie

Na rynku farmaceutycznym dostępny jest szeroki wybór preparatów na zaparcia w postaci tabletek, saszetek do rozpuszczenia w wodzie i kropli. Tabletki na przeczyszczenie i inne leki przeczyszczające w zależności od składu wykazują nieco inne działanie. Jakie substancje znajdują się w tabletkach na zaparcia?

1. Bisakodyl i pikosiarczan sodu

Najpowszechniej stosowane w lekach na zaparcie substancje to bisakodyl i pikosiarczan sodu. Leki z tymi składnikami oddziałują na ściany jelit, wzmacniając ruchy perystaltyczne. Średni czas po jakim działają te leki to 10-12 godzin. Czasem do tabletek dodawana jest parafina ciekła, czyli olej mineralny. Rolą tego składnika jest rozmiękczanie mas kałowych, jednak dłuższe przyjmowanie tej substancji może nasilać zaparcia.

2. Naturalne składniki

Część tabletek na przeczyszczenie oparta jest na naturalnych składnikach. Należą do nich:

  • olej rycynowy
  • aloes
  • liście senesu
  • kora szakłaku pospolitego
  • kora kruszyny pospolitej

Poza olejem rycynowym wymienione substancje zawierają glikozydy, które pobudzają skurcze okrężnicy i zwiększają przepuszczalność wody w jelitach. Należy jednak pamiętać, że glikozydy nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.

3. Błonnik

Niedobory błonnika w diecie można uzupełnić, suplementując go. Środki z tym składnikiem zalecane są także przy odchudzaniu. Chociaż są to preparaty względnie bezpiecznie, je także należy stosować krótkotrwale i zgodnie z zleceniami producenta.

O czym pamiętać, sięgając po tabletki na przeczyszczenie?

Większość preparatów na przeczyszczenie dostępnych jest bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że przeznaczone są one do krótkotrwałego stosowania. Długotrwałe przyjmowanie tabletek przeczyszczających może powodować poważne skutki uboczne, takie jak zaburzenie gospodarki elektrolitowej (głównie utratę potasu i magnezu), odwodnienie czy dolegliwości jelitowe.

Jak uniknąć zaparć za pomocą diety?

Złe nawyki żywieniowe to jedna z przyczyn zaburzeń pracy jelit. Przy powtarzających się zaparciach należy unikać spożywania produktów z mąki pszennej, mięs i tłustego nabiału. Zamiast tych składników swój jadłospis warto uzupełnić o produkty bogate w błonnik. Jego źródłem są m.in.:

  • razowe i pełnoziarniste pieczywo i makarony;
  • siemię lniane;
  • otręby;
  • płatki owsiane;
  • owoce (szczególnie śliwki i morele);
  • warzywa.
Możesz ocenić ten artykuł: